آشنایی با دستگاه های سنگ شکن

Pin It

 

 دستگاه های سنگ شکن

سنگ شکن ها برای خردایش سنگ های معدنی مانند  ذغال سنگ ، سنگ سرباره ، سنگ گچ و...  برای تولید ذرات مورداستفاده قرارمیگیرد . این دستگاه ها به آرامی با استفاده از یک نیروی اولیه بسیار قوی سنگ ها را به ذرات کوچک تر تبدیل می کنند . به طور کلی این کار با وارد شدن سنگ ها بین فک ها یا غلطک ها انجام می شود که با نیروی بسیار زیادی به حرکت در می آیند و بسیارسریع می چرخند .

کاهش اندازه به طورکلی در چندین مرحله انجام می شود زیرا محدودیت عملی نسبت به این عمل از طریق یک مرحله وجود دارد .

شکل 1 نمودارهای نحوه ی خردایش یک سنگ شکن : سنگ شکن فکی ، سنگ شکن مخروطی برای خردایش اولیه و ثانویه و سنگ شکن های رول ، چکشی ، دندانه دار و روتاری جهت خردایش ثانویه را نشان می دهد .

 

جدول شماره یک

 

در سنگ شکن فکی مصالح با فشار ، ضربه ، خم شدن و گاهی با سایش بین دو شانه اصلی فک که به شکل مستطیل است خرد می شوند . شانه اول معمولا ثابت و شانه دوم متحرک می باشد . وقتی شانه متحرک حرکت می کند مواد خرد شده از قسمت پایینی شانه ها خارج می شوند .

سنگ شکن های فکی در سال 1858 در ایالت متحده آمریکا توسعه یافتند وسنگ شکن های مخروطی  در سال 1877 میلادی ساخته شدند .

در سنگ شکن های مخروطی خردشدن سنگ ها در یک محوطه مخروطی شکل که یکی از اجزای مخروط ثابت و دیگری متحرک می باشد توسط یک میله لنگ انجام می شود و هنگامی که دو مخروط از هم دور می شوند مصالح وارد محوطه شده و بر اثر نزدیک شدن دو مخروط سایش و خردایش بوجود می آید . این سنگ شکن ها برای خردکردن اولیه کاسه مخروطی ثابت به پایین تر از حد کشیده می شود و مصالح وارد محوطه کانکیو ومنتل میشود و با نزدیک شدن این دو مخروط خردایش انجام میگیرد.

 

 

خردایش سنگ هادر سنگ شکن مخروطی

 

موج سنگ شکن های مخروطی برای خرد کردن ثانویه در صنایع در دهه 1920 توسعه یافتند .

سنگ شکن های چکشی یا آسیاب های چکشی ، مواد خرد شده را توسط چکش ها که بر روی یک روتور با سرعت در حال چرخش هستند به صفحات ضد سایش برخورد میکنند وخردایش بوجود می آید که این نوع سنگ شکن ها توسط ویلیامز در سال 1895 پیشنهاد شده است .

سنگ شکن های فکی و مخروطی برای خرد کردن مواد سخت مانند سنگ آهن و سنگ ساختمانی و... استفاده می شود و سنگ شکن های چکشی برای موادشکننده تر و نرم تر مثل ذغال سنگ ، سنگ آهک ، گچ و .. استفاده می شود .