ارزیابی اثرات زیست محیطی درمعادن روباز سنگ های معدنی

Pin It

 

   ارزیابی اثرات زیست محیطی درمعادن روبازسنگ های معدنی 

 

چکیده :

موضوع اصلی و مهم در ارزیابی اثرات زیست محیطی در کلیه مشاغل و فعالیت ها، توسعه پایدارمی باشد . برقراری ارتباط و تعادل میان توسعه و محیط زیست وجود پارامتری به نام توسعه پایدار است که از سه اصل مهم محیط زیست ، اجتماع و اقتصاد تشکیل شده است .

 هر سه پارامتر با یکدیگر مرتبط و عدم تعادل در هریک ازآنها موجب برهم خوردن تعادل در سایر بخش ها می شود . صنایع معدنی و معادن سنگ شکن ، معادن سیمان ،گچ وطلا و ذغال سنگ و ... از موثرترین ابزارهای رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی در بیشتر کشورها است . در عین حال آثار زیست محیطی از قبیل تاثیر برمنابع آب ، فرسایش خاک ، آلودگی هوا و ... و همچنین تبلیغات اجتماعی و اقتصادی این فعالیت ها باعث شده تا توسعه پایدار وارد بخش هایی از معدن شود . توجه به توسعه پایدار در معادن سنگ شکن که موردتوجه این مقاله می باشد می تواند مشکلات زیست محیطی را دراین گونه معادن به حداقل برساند و آثار مثبتی را در زمینه های اقتصادی و اجتماعی ایجاد می نماید . در معادن سنگ شکن که مدرن و به روز شده هستند ، این شاخص ها موردتوجه قرار گرفته اندو استخراج و فرآوری مواد معدنی به گونه ای است که توسعه پایدار برقرار گشته و همین امر سبب آن شده تا کشورهای صنعتی از رفاه و ثروت بیشتری برخوردار باشند. از جمله فعالیت هایی که در این امر موجبات کاهش اثرات مخرب زیست محیطی و رونق اقتصادی بیشتر را فراهم می آورد :

1)   بهره برداری متناسب از ذخایرمعدنی و معادن

2)   استفاده از تجهیزات الکترونیکی مناسب و اینورتر

3)   استفاده از کاور و پوشش مخصوص و مناسب جهت جلوگیری از فرآیند آلودگی هوا توسط دستگاه های سنگ شکن و کارخانجات پخت آسفالت و بچینگ پلانت

4)   استفاده مناسب و بهینه از منابع آبی

5)   استفاده از تاسیسات مدرن سنگ شکن ، کارخانه آسفالت و بچینگ پلانت

6)   عدم بکارگیری و تولید موادمعدنی و محصولات معدنی در مواقع اضطراری و آلودگی کردن هوا

و نکات مثبت دیگری که در مقالات بعدی مورد بحث و بررسی قرار میگیرند .

 ارزیابی اثرات زیست محیطی در معادن روباز سنگ های معدنی

نتیجه گیری :

برای جلوگیری از اثرات مخرب معدن و صنایع معدنی برروی محیط زیست و امکان بهره وری از توسعه پایدار وجود واحد تحقیقات و مطالعه در معادن یک امر لازم و ضروری می باشد و بکارگیری شاخص های به روز شده و موثر در کاهش اثرات مخرب انها بر روی محیط زیست و بهره برداری از معدن از جمله نکات کلیدی در جهت حفظ محیط زیست می باشد .