سنگ شکن ضربه ای (کوبیت) و مزایای آن نسبت به سایر سنگ شکن ها :

Pin It

سنگ شکن ضربه ای (کوبیت) و مزایای آن نسبت به سایر سنگ شکن ها :

در ابتدا به تعاریفی از سنگ شکن پرداخته سپس به کارکرد سنگ شکن کوبیت و انواع آن و مزایای آن نسبت به سایر سنگ شکن ها در این مقاله می پردازیم ؛

سنگ شکن به یک سری از ماشین آلاتی که جهت خرد کردن مواد قابل خرد شدن است ، اطلاق می گردد .

سنگ ها در برابر خرد شدن دارای واکنش های متفاوتی هستند ؛ بعضی به راحتی خرد می شوند ، بعضی تبدیل به پودر میشوند و برخی نیز بسیار مقاوم و ساینده هستند .

باتوجه به نوع سنگ و کاربرد آن در صنایع از سنگ شکن های متفاوت جهت خردایش استفاده می شود و هر سنگ شکن به طریق خاصی خردایش می نماید و به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

1) خردایش به وسیله فشرده شدن : که در این روش مواد و سنگ توسط سنگ شکن های فکی ، مخروطی و ژیراتوری اولیه بین دوسطح به یکدیگر نزدیک و درنهایت خرد می شوند.

2) خردایش به حالت ضربه ای : که در این روش مواد تحت تاثیر شوک ناشی از ضربه قطعات درحال گردش (مثل روتور ، چکش و ...) قرار گرفته و به سطوح فلزی مثل سندان ها و یا سطوح غیر فلزی (خودِ سنگ با سنگ) برخورد می کنند و شکسته می شوند .

سنگ شکن ضربه ای (کوبیت ) :

یکی از تجهیزات و دستگاه های خردایش سنگ در معادن می باشد که در مراحل فرآوری مواد معدنی مورد استفاده قرار می گیرد .

سنگ شکن ضربه ای که دورانی نیز نامیده می شود بیشتر به عنوان سنگ شکن ثانویه در معادن خردایش سنگ استفاده می شود و انواع آن شامل :1- سنگ شکن کوبیت طرح ایران     2- سنگ شکن کوبیت طرح بهرینگر آلمان یا همان HS

 

1- سنگ شکن کوبیت طرح ایران :

که شامل انواع کوبیت 80، 220،180،120،100 می باشد که این مدل ها برحسب دهانه ورودی نامگذاری شده اند و برحسب  میلیمتر میباشد که در ایران اشتباها این مدل و اعداد را تناژ تولیدی دستگاه در ساعت می شناسند . این نوع سنگ شکن ها با ظرفیت و اندازه های مختلف، برای خردایش انواع سنگ های کوهی، معدنی و رودخانه ای به کار می روند که سختی نسبتأ کمی دارند و فاقد سیلیس هستند. جدار داخلی دستگاه  از قطعات بسیار مقاوم در برابر سایش پوشیده شده است که به راحتی قابل تعویض می باشند. چکش ها روی روتور به وسیله خشاب و فنرهای مخصوص طوری جاگذاری شده اند که در جای خود محکم قرار گرفته و هیچگونه حرکت و جابجایی ندارند. سقف دستگاه نیز به وسیله سندان هایی که در برابر سایش مقاوم هستند پوشیده شده است و شفت توسط بلبرینگ هایی که که کاملأ در مقابل گرد و غبار محفوظ شده مستقر گردیده است. این سنگ شکن ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند که به راحتی قابل تفکیک هستند و شامل روتور، بخش بالایی و پایینی می شوند که روتور روی بخش پایینی دستگاه نصب می شود و قسمت بالایی دستگاه به وسیله یک مکانیزم هیدرولیکی و جک های هیدرولیک باز می شود و بنابراین روتور و قطعات داخلی قابل دسترس و تعویض می باشند.

 

 

*ویژگی های سنگ شکن کوبیت (ضربه ای):

  1. چکش ها در سه شیار خشاب با شش لبه برای شش نوبت کار قابل تعویض است و تا 70% مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. سرعت و سهولت در تعویض چکش ها
  3. پیچ های تنظیم جهت تنظیم دانه بندی
  4. دستگاه به علت اینرسی در دور بالا نیروی محرک کمتری لازم دارد
  5. تولید بهترین شکل مصالح خروجی

 

سنگ شکن کوبیت ضربه ای

 

 

2- سنگ شکن کوبیت طرح بهرینگر آلمان یا همان HS:

که شامل Hs7,Hs10,Hs11,Hs14, می باشد که Hs11 آن از مدل های نا آشنا می باشد . سنگ‌شکن کوبیت سری HS برای خردایش سنگ‌های سخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کوبیت سری HS  سه سری سندان قابل تنظیم به صورت جداگانه تعبیه شده است، که امکان کنترل در تولید را فراهم می‌نماید. سندان بالا به صورت یکپارچه از فولاد منگنزی و سندان‌های وسط و پایین از بدنه‌ی آهنی ساخته شده‌اند، که توسط کفشک ‌های منگنزی پوشش داده‌ شده‌اند.کوبیت HS از یک روتور دیسکی بسیار سنگین بهره‌ می‌برد، روتور دستگاه‌های کوبیت HS نیروی گشتاوری فراوانی و انرژی فراوانی ایجاد می‌کند که موجب چرخش یکنواخت در باردهی کامل و صرفه جویی در مصرف می­گردد. چکش‌ها، سندان­ها و قطعات محافظ بدنه از فولاد منگنزی ساخته شده­ و این امر موجب عمر طولانی آنها گردیده است.

 سنگ شکن کوبیت ضربه ای