آشنایی با ماشین آلات خردایش و فرآوری های مواد معدنی

Pin It

 

امروزه در صنایع مرتبط به صورت روزانه به سنگدانه و ماسه بیشتری نیاز دارند اما قوانین درمورد استفاده از سنگ دانه های طبیعی هرروزه سخت تر می شود و همچنین مجموعه های خردایش باید به امر تولید باهزینه های کمتر ، کیفیت بیشتر محصولات ، هزینه های استهلاک و مسائل محیط زیستی توجه خاصی داشته باشند .

تشریح عملکرد و نقاط قوت و ضعف هریک از تجهیزات خردایش و فرآوری موادمعدنی به معدن داران محترم این امکان را می دهد تا در انتخاب ماشین آلات مورد نیاز خود دید لازم را داشته و اقدام به خریداری نمایند .

تولید سنگدانه هایی با کیفیت و درصد شکستگی بالا نه تنها باعث افزایش طول عمر محصول نهایی تولید شده از این ماده اساسی گردیده بلکه در استفاده از سیمان ، آب ، قیر و سایر افزودنیهای مصالح صرفه جویی نیز میگردد .

 

آشنایی با ماشین آلات خردایش و فرآوری های مواد معدنی

 

راک اند راک شامل یک روتور با 3 پورت خروجی می باشد . در این روتور از لاینرهای ضدسایش برای پوشش استفاده شده که با گردش و ایجاد گشتاور بالا سنگدانه ها درون یک محفظه با یکدیگر برخورد می کنند (لازم به ذکر است درصدی از همان سنگدانه های ریز به عنوان روکش برروی دیواره داخلی بدنه نقش لاینر را ایفا کرده و باعث حفاظت از بدنه دستگاه میگردند .) این امر باعث میگردد به میزان زیادی در استفاده از قطعات فرسایشی صرفه جویی گردد و نیز در تولید سنگدانه ها به شکستگی نزدیک به 96 تا 97 درصد برسیم .

این سنگ شکن ها را هم میتوان در مدار های باز استفاده کرد و هم در مداربسته به طوری که برگشت مواد را مجددا به عنوان خوراک به مواد اولیه اضافه کرد .

این سنگ شکن ها نباید برای حداقل کارکرد مورد استفاده قرار گیرند زیرا کاهش عملکرد خردایش باعث آسیب دیدن بدنه و بالا رفتن استهلاک این تجهیز خواهد شد .

نکته : این موارد را در خصوص راک اند راک ها به خاطر داشته باشید :

. افزایش سرعت روتور باعث رسیدن به رنج دقیق تر محصول خروجی میگردد

. افزایش سرعت روتور باعث کاهش توان عملکرد روتور میگردد

. افزایش سرعت روتور باعث مصرف برق بیشتر برای هر تن از محصول میگردد

. پس سرعت بالای روتور به تنهایی ملاک نیست ، از طرفی سرعت پایین روتور مشکلاتی را در بر خواهد داشت

. سرعت پایین باعث افزایش میزان سایش در روتور می شود

. سرعت پایین باعث چرخش بی دلیل مواد در مدار می شود

. سرعت پایین نیاز به سطح سرندی بیشتری خواهید داشت

. برای تغییر سایز خروجی محصول راک اند راک عوامل زیر بسیار حایز اهمیت هستند :

میزان بار ورودی به دریچه خوراک دهنده روتور

سرعت گردش روتور

میزان بار ورودی از قسمت آبشاری روتور

سایز و اندازه سنگدانه های ورودی

نسبت بارآبشاری به توان روتور و بار ورودی به سنگ شکن

 

گروه صنعتی آسیاماسه ساز بهنام امیدوار است این مقاله برای شما فعالان عرصه خردایش و فرآوری مواد معدنی مثمرثمر و راه گشای تولید بهتر ، باکیفیت تر و موجب استهلاک کمتر تجهیزات شما قرارگیرد .